بنر بالای مطالب

banner

تست سخت افزاری رم با استفاده از دستور memory در ویندوز 10

مطلب ویژه تست سخت افزاری رم با استفاده از دستور memory در ویندوز 10

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

معمولا زمانیکه رم کامپیوتر با مشکل مواجه می شود با پیغام های صفحه آبی (ارور صفحه آبی)در هنگام کار کردن در محیط ویندوز یا در ابتدای روشن کردن کامپیوتر روبرو می شوید که 99 درصد آن مربوط به حافظه رم می شود . اما از کجا مطمئن شویم که این قطعه سخت افزاری معیوب شده است ؟ دو راه وجود دارد . اول تعویض قطعه معیوب با قطعه سالم . دوم با استفاده از دستور Windows Memory Diagnostics در محیط ویندوز .
روش اول معمولا امکان پذیر نیست چون حافظه رم قطعه ای نیست که کاربران در خانه به عنوان یک قطعه یدک از آن نگهداری کنند . اما با استفاده از دستور Memory کار کمی ساده تر شده و شما به سادگی می توانید متوجه شوید که آیا رم سالم است یا معیوب .

از ویندوز ویستا به بعد شرکت مایکروسافت برای رفع مشکل حافظه رم ، دستوری را طراحی و برنامه نویسی کرد که با استفاده از یکسری توابع و تست ها می تواند به صورت دقیق در عین حال صحیح به شما این نتیجه را اعلام کند که حافظه رم کامپیوتر شما به درستی کار می کند یا خیر ؟ این دستور در محیط ویندوز اجرا نمی شود و حتما باید سیستم را ریست کنید . 

تست سخت افزاری رم با استفاده از دستور memory در ویندوز 10

در کادر جستجوی ویندوز 10 دستور memory را تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید تا پنجره زیر نمایش داده شود . 

1 تست سخت افزاری رم با استفاده از دستور memory در ویندوز 10

بر روی گزینه Restart now and check for problems کلیک کرده تا سیستم شما ریست شود . ابزار Windows Memory Diagnostic Tool به طور پيش فرض تست Standard را انجام مي دهد صبر کنید تا هر دو مرحله به پایان برسد سپس سیستم از نو راه اندازی می شود.

2 تست سخت افزاری رم با استفاده از دستور memory در ویندوز 10

زماني كه اجراي تست به پايان رسيد ، رايانه به طور خودكار از نو راه اندازي خواهد شد . به اين نكته توجه كنيد ، اگر خطايي يافت شود ، ابزار Windows Memory Diagnostic Toolبه تشخيص آن واحد خاصي از حافظه كه باعث اين خطاها در رايانه شده است ، مبادرت مي كند و پس از راه اندازي مجدد نتايج تست گزارش داده مي شود .اگر حافظه خراب تشخيص داده شود مي بايست آن را خارج كرده و با حافظه ديگري جايگزين كنيد.

بعد از راه اندازی مجدد ، پنجره اطلاع رسانی ویندوز (نوتیفیکیشن در قسمت اعلان ویندوز) بر روی دسکتاپ نشان میدهد آیا حافظه خراب است یا خیر . 

3 تست سخت افزاری رم با استفاده از دستور memory در ویندوز 10

 

آخرین ویرایش درشنبه, 29 خرداد 1395 08:42

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا