مقاله ها

تاریخچه زبان برنامه نویسی C

در سالهای بعد و با ظهور روشهای برنامه‌نویسی شئ‌گرا نسخه جدیدی از زبان C بنام C++ توسط بیارنه استراوستروپ در اوایل ۱۹۸۰ در آزمایشگاه بل توسعه یافت. در C++ علاوه بر امکانات جدیدی که به زبان C اضافه شده است، خاصیت شئ‌گرایی را نیز به آن اضافه شده‌است.

با گسترش شبکه و اینترنت، نیاز به زبانی احساس شد که برنامه‌های آن بتوانند برروی هر ماشین و هر سیستم‌عامل دلخواهی اجرا گردد. شرکت سان مایکروسیستمز در سال ۱۹۹۵ میلادی زبان جاوا را برمبنای C و C++ ایجاد کرد که هم اکنون از آن در سطح وسیعی استفاده می‌شود و برنامه‌های نوشته شده به آن برروی هر کامپیوتری که از چاوا پشتیبانی کند (تقریباً تمام سیستم‌های شناخته شده) قابل اجرا می‌باشد. شرکت مایکروسافت در رقابت با شرکت سان، در سال ۲۰۰۲ زبان جدیدی بنام C# (سی شارپ) را ارائه داد که رقیبی برای Java بشمار می‌رود.
در دهه ۱۹۶۰ میلادی توسعه نرم‌افزار دچار مشکلات عدیده‌ای شد. در آن زمان سبک خاصی برای برنامه نویسی وجود نداشت و برنامه‌ها بدون هیچگونه ساختار خاصی نوشته می‌شدند. وجود دستور پرش (goto) نیز مشکلات بسیاری را برای فهم و درک برنامه توسط افراد دیگر ایجاد می‌کرد، چرا که جریان اجرای برنامه مرتباً دچار تغییر جهت شده و دنبال کردن آن دشوار می‌گردید. لذا نوشتن برنامه‌ها عملی بسیار زمان بر و پرهزینه شده بود و معمولاً اشکال زدایی، اعمال تغییرات و گسترش برنامه‌ها بسیار مشکل بود. فعالیتهای پژوهشی در این دهه باعث بوجود آمدن سبک جدیدی از برنامه نویسی بنام روش ساخت‌یافته گردید؛ روش منظمی که باعث ایجاد برنامه‌هایی کاملاً واضح و خوانا گردید که اشکال‌زدایی و خطایابی آنها نیز بسیار ساده‌تر بود.

اصلی‌ترین نکته در این روش عدم استفاده از دستور پرش (goto) است. تحقیقات بوهم و ژاکوپینی نشان داد که می‌توان هر برنامه‌ای را بدون دستور پرش و فقط با استفاده از ۳ ساختار کنترلی ترتیب، انتخاب و تکرار نوشت.

ساختار ترتیب، همان اجرای دستورات بصورت متوالی (یکی پس از دیگری) است که کلیه زبانهای برنامه نویسی در حالت عادی بهمان صورت عمل می‌کنند.

ساختار انتخاب به برنامه‌نویس اجازه می‌دهد که براساس درستی یا نادرستی یک شرط، تصمیم بگیرد کدام مجموعه از دستورات اجرا شود.

ساختار تکرار نیز به برنامه نویسان اجازه می‌دهد مجموعه خاصی از دستورات را تا زمانیکه شرط خاصی برقرار باشد، تکرار نماید.

هر برنامه ساخت‌یافته از تعدادی بلوک تشکیل می‌شود که این بلوکها به ترتیب اجرا می‌شوند تا برنامه خاتمه یابد (ساختار ترتیب). هر بلوک می‌تواند یک دستور ساده مانند خواندن، نوشتن یا تخصیص مقدار به یک متغیر باشد و یا اینکه شامل دستورهایی باشد که یکی از ۳ ساختار فوق را پیاده‌سازی کنند. نکته مهم اینجاست که درمورد دستورات داخل هر بلوک نیز همین قوانین برقرار است و این دستورات می‌توانند از تعدادی بلوک به شرح فوق ایجاد شوند و تشکیل ساختارهایی مانند حلقه‌های تودرتو را دهند.

نکته مهم اینجاست که طبق قوانین فوق یک حلقه تکرار یا بطور کامل داخل حلقه تکرار دیگر است و یا بطور کامل خارج آن قرار می‌گیرد و هیچگاه حلقه‌های روی هم افتاده نخواهیم داشت.

از جمله اولین تلاشها در زمینه ساخت زبانهای برنامه نویسی ساخت‌یافته، زبان پاسکال بود که توسط پروفسور نیکلاس ورث در سال ۱۹۷۱ برای آموزش برنامه نویسی ساختیافته در محیطهای آموزشی ساخته شد و بسرعت در دانشگاه‌ها رواج یافت. اما بدلیل نداشتن بسیاری از ویژگیهای مورد نیاز مراکز صنعتی و تجاری در بیرون دانشگاه‌ها موفقیتی نیافت.

کمی‌بعد زبان C ارائه گردید که علاوه بر دارا بودن ویژگیهای برنامه نویسی ساخت یافته بدلیل سرعت و کارایی بالا مقبولیتی همه گیر یافت و هم اکنون سالهاست که به‌عنوان بزرگ‌ترین زبان برنامه نویسی دنیا شناخته شده است.

منبع :
http://fa.wikipedia.org/wiki/

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

با عضویت در خبرنامه ، آخرین مطالب را هر روز در ایمیل خود داشته باشید

آخرین نظرات بازدیدکنندگان

• آموزش نصب وایبر Viber بر روی کامپیوتر
    mahyar 02.08.1393 14:17
    همیشه اتصالم با کامپیوتر برقراره!

ادامه مطلب ..و

mahyar 02.08.1393 14:09
    مهیار: ده بار برنامه رو دانلود و نصب کردم آنتی ویروس رو هم غیر فعال کردم اما شمارمو که میزنم قبول ...

ادامه مطلب ..و

mahyar 02.08.1393 14:08
    ده بار برنامه رو دانلود و نصب کردم آنتی ویروس رو هم غیر فعال کردم اما شمارمو که میزنم قبول نمیکنه!

ادامه مطلب ..و

Guest 02.08.1393 14:08
    مهیار: ده بار برنامه رو دانلود و نصب کردم آنتی ویروس رو هم غیر فعال کردم اما شمارمو که میزنم قبول ...

ادامه مطلب ..و

• برطرف کردن مشکل جدا شدن حروف فارسی در فتوشاپ
    عباس 02.08.1393 13:58
    سلام من دنبال همین فایل گشتم که شما زدید پیداش نکردم چجوری باید پیداش کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ادامه مطلب ..و

فاطمه 02.08.1393 11:48
    سلام من همه ی کارها رو انجام دادم حتی دوباره پاک کردم و از نو نصب کردم اما باز هم کد روی گوشی من نمیاد ...

ادامه مطلب ..و

• آموزش برگرداندن پشتیبان گرفته شده با نرم افزار FBackup
    Vince 02.08.1393 11:09
    Massevis av verkene håndverket arbeid som abstrakt følte appliques på hoppere. Pels, som kom ut av ...

ادامه مطلب ..و

• حل مشکل مخفی شدن فایل ها بعد از پاک کردن ویروس
    masoud 02.08.1393 10:46
    ممنون کمکم کرد

ادامه مطلب ..و

• آموزش طراحی یک ست اداری سربرگ + پاکت + کارت ویزیت
    korosh68 02.08.1393 10:42
    با سلام و خسته نباشید آموزش جامع سایت شمارو هیچ جا ندیدم.واقعا دست مریزاد.من دارم برای خودم سایت میزنم ...

ادامه مطلب ..و

• آموزش حذف فایل های مهم برای همیشه - آموزش نرم افزار CCleaner
    Reda 02.08.1393 04:13
    SG hadde også gunstig innflytelse i kvartalet, som vi fortsetter å se favorability i kredittkort ...

ادامه مطلب ..و

ورود کاربران | ثبت نام